Sposób karmienia niemowlaka a kolka niemowlęca.

0

 Sposób karmienia a kolka

Kochana mamo, kochany tato!

Skoro czytasz ten post, to oznacza to, że Twoje dziecko ma kolkę niemowlęcą i szukasz sposobu, by mu pomóc.

Wiem doskonale przez co właśnie przechodzisz i jak przeżywasz płacz swojego nowo narodzonego dziecka, który zmaga się z kolką niemowlęcą. Tak, jak Ty teraz, po narodzinach naszej córeczki, kompletnie przemęczona jej ciągłym płaczem, szukałam pomocy u lekarzy, ale również czytałam na ten temat posty na zaprzyjaźnionych blogach. Nie znalazłam nigdzie tego, co chcę Wam przekazać, dlatego postanowiłam podzielić się z Wami moim doświadczeniem i wiedzą. 

Obecnie jestem mamą 14-miesięcznej Meli, która w okresie kolki nieźle dała mi w kość :)

Każdy lekarz powie Ci wprost: kolkę trzeba po prostu przetrwać, choć można dziecku podać niemiecki syrop, który niektórym pomaga, a niektórym nie. Naszej córce akurat nie pomagały żadne syropy - ani te niemieckie, ani żadne inne. Bywały takie dni, kiedy przez 4 do 6h dziennie płakała non stop. Trwało to już od 11. dnia życia aż do 3,5 miesiąca. Strasznie długo. Wszyscy nas pocieszali, że jak tylko skończy 3. miesiące, kolka przestanie dokuczać i czekaliśmy na ten moment z drżeniem serca, ale musieliśmy się uzbroić w cierpliwość, bo trwało to jeszcze dłużej...

Bywały dni gorsze, ale i lepsze. Przez te ponad 3 miesiące znalazłam kilka sposobów, by pomóc córce i by przestała płakać. Chciałabym się z Wami podzielić moimi sposobami, ale zanim to zrobię, poruszę ważną kwestię, która może się przyczynić do silniejszych kolek i bólu brzuszka, a mianowicie sposób karmienia dziecka i nie mam tu na myśli wyboru między karmieniem piersią a butelką, a bardziej technikę karmienia.

Najważniejsze, co należy wziąć pod uwagę to sposób karmienia dziecka:

  • Jeśli karmisz dziecko piersią, upewnij się, że prawidłowo przystawiasz malucha do piersi i nie połyka zbędnego powietrza, który kumuluje się w jelitach i przyczynia się do bólu brzuszka. Jeśli nie masz pewności, że jest to odpowiednia technika, skonsultuj to z certyfikowaną doradczynią laktacyjną. 
  • Jeśli karmisz dziecko butelką, wybierz taką, która posiada system antykolkowy zapobiegający powstawaniu kolek, gazów oraz ulewaniu.

 

BUTELKI ANTYKOLKOWE DLA NIEMOWLĄT

Jak wybrać butelkę dla noworodka? Która butelka jest najlepsza dla dziecka?

 

Tu przychodzę z pomocą i opiszę zalety butelek antykolkowych dostępnych w naszym sklepie:

 

TWISTSHAKE

Butelka antykolkowa 180ml ze smoczkiem 0m+ / Twistshake

 

Butelka antykolkowa 260ml ze smoczkiem 2m+ / Twistshake

 

Butelka antykolkowa 330ml ze smoczkiem 4m+ / Twistshake

 

Szwedzka marka Twistshake to butelki antykolkowe z sitkomikserem zapobiegającym powstawaniu grudek w mleczku oraz z miękkim, silikonowym smoczkiem i okrągłym smoczkiem, polecanym przez logopedów. Butelki te dostępne są w 3 rozmiarach: 180ml ze smoczkiem o wolnym przepływie 0m+ - od urodzenia, 260ml ze smoczkiem o średnim przepływie 2m+ oraz 330ml ze smoczkiem o szybkim przepływie 4m+. Do butelek można dokupić wszystkie te wymienione smoczki, pakowane zawsze po 2 sztuki oraz smoczki do podawania dziecku kaszki: "smoczki 6m+ kaszka".

 

SUAVINEX

   

  Kolejną marką jest hiszpańska marka Suavinex i innowacyjne butelki antykolkowe ZERO ZERO, które posiadają smoczek doskonale imitujący kształt i wygląd brodawki piersi mamy. Dodatkowo, w środku butelki umieszczony jest miękki, silikonowy woreczek, który podczas karmienia dziecka rozciąga się w zależności od tego, jak dziecko mocno ssie - dokładnie taki sam proces zachodzi w gruczołach mlecznych podczas karmienia malucha piersią. System ten sprawia, że woreczek ten cały czas jest wypełniony mlekiem i nie ma w nim powietrza, co zapobiega połykaniu przez dziecko powietrza i powstawaniu kolek niemowlęcych. System ten wpływa również na wartości odżywcze mleka - zapobiega utlenianiu się i utracie ważnych składników odżywczych. Smoczek w butelce ZERO ZERO jest ultra miękki i delikatny w dotyku - dokładnie taki sam jak pierś i brodawka piersi mamy. Butelka ta została stworzona, by łączyć karmienie piersią z karmieniem dziecka butelką, a co za tym idzie doskonale sprawdzi się u maluszków, które nie akceptują żadnych butelek ani smoczków oraz będzie niezbędna mamie, która chce odstawić dziecko od piersi. Innowacyjnością jest również smoczek przy butelce 180ml, który jest adapatacyjny, regulowany. W zależności od mocy ssania dziecka i kąta nachylenia butelki, smoczek dostosowuje się do dziecka.

Butelki antykolkowe ZERO ZERO, marki Suavinex, dostępne są w dwóch pojemnościach: 180ml ze smoczkiem o wolnym przepływie 0m+, 180ml ze smoczkiem adaptacyjnym, regulowanym 0m+ oraz 270ml ze smoczkiem o średnim przepływie 4m+.

 

MIMIJUMI

 

Butelka antykolkowa 120ml ze smoczkiem 0m+ / Mimijumi

 

Butelka antykolkowa 240ml ze smoczkiem 6m+ / Mimijumi

 

  Butelką, która nazywana jest butelką "ostatniej szansy" oraz "drugą po mamie" jest innowacyjna butelka antykolkowa Mimijumi. Wielokrotnie nagradzana ze względu na kształt smoczka, który odwzorowuje kształt brodawki piersi mamy. Jest to butelka o pochylonym kształcie, który zapobiega powstawaniu kolek niemowlęcych, gazów oraz ulewaniu się. Butelki Mimijumi dostępne są w dwóch pojemnościach: 180ml ze smoczkiem o wolnym przepływie 0m+ oraz 240ml ze smoczkiem o szybkim przepływie 6m+, a osobno można również dokupić wymienione smoczki.

 

HEROBILITY

Butelka antykolkowa 140ml ze spłaszczonym smoczkiem 0m+ / Herobility

Butelka antykolkowa 240ml ze spłaszczonym smoczkiem 2m+ / Herobility

Butelka szklana 220ml ze spłaszczonym smoczkiem 2m+ / Herobility

Butelka szklana 320ml ze spłaszczonym smoczkiem 4m+ / Herobility

 

  Kolejną marką z rewelacyjną butelką antykolkową jest szwedzka marka Herobility. Są to butelki antykolkowe z sitkomikserem pomagającym wymieszać mleko z wodą i zapobiegającym powstawaniu grudek w mleczku. Na uwagę zasługuje smoczek przy butelkach, który jest silikonowy, super miękki i spłaszczony - zupełnie inny niż we wszystkich butelkach dostępnych na rynku! Smoczek ten, dzięki swemu kształtowi, idealnie przylega do kącików ust maluszka, co zapobiega połykaniu powietrza i powstawaniu kolki niemowlęcej. Smoczek ten imituje kształt brodawki piersi mamy podczas karmienia - wtedy jest tak samo spłaszczona jak ten smoczek. Dzieci, które nie akceptują okrągłych smoczków, wybierają właśnie butelkę marki Herobility. Butelki te dostępne są w dwóch pojemnościach: 140ml ze smoczkiem o wolnym przepływie 0m+ oraz 220ml ze smoczkiem o średnim przepływie 2m+ oraz smoczki wymienne do butelek, pakowane po 2 sztuki: super wolny przepływ XS 0m+, wolny przepływ S 0m+, średni przepływ M 2m+, szybki przepływ L 4m+ oraz smoczki do podawania kaszki XL 6m+.

Dla wielbicieli ekologii i szklanych butelek, mamy butelki HeroEcoBottle, marki Herobility: są to butelki powstałe z połączenia bio tworzywa oraz szkła, dzięki czemu są super trwałe i lekkie. Butelki te posiadają stylową, silikonową osłonkę, która ułatwia trzymanie butelki oraz ten sam, spłaszczony smoczek, co w butelkach klasycznych.

DIFRAX

Butelka antykolkowa "S" 170ml wąska / Difrax

 

Butelka antykolkowa 250ml "S" wąska / Difrax

 

  Holenderska marka Difrax dba o brzuszki maluszków i komfort rodzica podczas karmienia, dlatego stworzyła butelkę antykolkową w kształcie litery "S". Dzięki unikalnemu kształtowi butelki, smoczek nieustannie wypełniony jest mlekiem, co minimalizuje połykanie powietrza, a co za tym idzie, zapobiega kolce niemowlęcej, powstawaniu gazów w brzuszku oraz ulewaniu. Dodatkowym atutem butelki jest odkręcane wieczko butelki, co ułatwia jej dokładne wyczyszczenie. Jest to najczęściej wybierana butelka do karmienia noworodków i niemowląt w Holandii! Dostępne w dwóch pojemnościach: 170ml ze smoczkiem o wolnym przepływie 0m+ i 250ml ze smoczkiem o wolnym przepływie 0m+ oraz wymienne smoczki pakowane po 2 sztuki: wolny przepływ S 0m+, średni przepływ M 1m+ oraz szybki przepływ L 3m+.

 

TOMMEE TIPPEE

Butelka antykolkowa z czujnikiem temperatury / Tommee Tippee

  Na koniec, butelki antykolkowe marki Tommee Tippee, które posiadają ergonomiczny kształt - idealny do trzymania, zarówno przez rodzica, jak i dziecko. Butelki te zawierają system antykolkowy Anti-Colic: wbudowaną trzyczęściową rurkę, która wyciąga pęcherzyki powietrza z mleka i redukuje objawy kolki niemowlęcej. Ponadto, wewnątrz butelki umieszczony jest czujnik temperatury, który zmienia swój kolor jeśli mleczko w butelce jest za gorące. Smoczek przy butelce jest miękki, silikonowy i ma anatomiczny kształt, co ułatwia dziecku objęcie go ustami.

 

Czy butelki antykolkowe i sposób przystawiania niemowlaka do piersi w 100% zapobiegają powstawaniu kolek niemowlęcych?

Czasem nawet najlepsze butelki antykolkowe i prawidłowa technika przystawiania niemowlaka do piersi nie są w stanie zapobiec kolce, jednak pewne jest, że w bardzo dużym stopniu mogą zminimalizować jej objawy.

  Kiedy już jesteśmy po konsultacji z doradczynią laktacyjną i mamy pewność, że odpowiednio przystawiamy maluszka do piersi lub posiadamy odpowiednią butelkę antykolkową, a dziecko cierpi z powodu bólów brzuszka, warto przyjrzeć się kolejnym produktom, które pomogą wyciszyć się i uspokoić maluszkowi.

Ciąg dalszy w następnym poście o kolce niemowlęcej.

 

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie butelki pomogą Wam w ich wyborze oraz pomogą maluszkowi w bólach brzuszka przy kolce niemowlęcej.

 

Monika

SMART CHILD

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl